ویژگی‌های عکس بیومتریک

شنبه 19 مرداد 1398

 ویژگی‌های عکس بیومتریک برای ویزای شینگن و کانادا ۲۰۱۹

سفارت‌های اروپایی طی چند سال اخیر سخت‌گیری‌های بسیاری را برای صدور ویزای شینگن در قبال متقاضیان اتباع خارجی (به‌ویژه ایرانیان) اعمال می‌کنند و کوچک‌ترین نقص، تناقض و یا ابهام در مدارک ارائه‌شده و یا توضیحات مسافر در روز مصاحبه می‌تواند به‌راحتی موجب ریجکت ویزای شینگن شود.

به‌طور خلاصه می‌توان از موارد زیر اصلی‌ترین ویژگی‌های عکس بیومتریک برای ویزای شینگن نام برد:

 

  1. دو عکس جدید که مربوط به ۶ ماه اخیر باشد.
  1. سایز عکس ۳٫۵*۴٫۵
  1. رنگی و نه سیاه‌وسفید.
  1. سر باید ۷۰ تا ۸۰ درصد سایز عکس را به خود اختصاص دهد.
  1. پس‌زمینه با رنگ روشن ملایم و بدون طرح و الگو. خاکستری روشن توصیه می‎شود
  1. فرد باید مستقیم به دوربین نگاه کند.
  1. حالت صورت کامل خنثی. بدون لبخند و با دهان بسته
  1. نباید از پوشش همرنگ با بک‌گراند عکس استفاده شود.

استانداردهای عکس بیومتریک برای ویزای شینگن

فرمت و سایز عکس بیومتریک

سایز عکس بیومتریک ۴۵ میلی‌متر * ۳۵ میلی‌متر است. ۳٫۵ سانتی‌متر عرض و ۴٫۵ سانتی‌متر طول. تصویر صورت فرد در عکس بیومتریک باید کاملاً در وسط عکس بوده و ۷۰ الی ۸۰ درصد عکس را به خود اختصاص دهد. تمامی اجزا صورت از چانه تا سر باید در عکس واضع باشند و طول تصویر صورت در این عکس باید ۳۲ الی ۳۶ سانتی‌متر باشد. سر متقاضی و مدل موی متقاضی نیز باید در عکس کاملاً مشخص باشد.
فرمت و سایز عکس بیومتریک

فوکوس و کنتراست صورت در عکس بیومتریک

عکس بیومتریک ویزای شینگن باید کاملاً  روی صورت سوژه فوکوس شده باشد و از کنتراست بالایی برخوردار باشد. عکس‌هایی که بیش‌ازحد روشن بوده، از کنتراست پایینی برخوردار باشند و یا تار باشند موردقبول سفارت نیستند.
فوکوس و کنتراست صورت در عکس بیومتریک

نور و سایه در عکس بیومتریک

نور در عکس بیومتریک باید به‌طور مساوی و یکسان به کل صورت تابیده شود و از هرگونه سایه و یا بازتاب نور در صورت پرهیز شود. نور باید به‌گونه‌ای باشد که چشم قرمز در عکس ایجاد نشود.
نور و سایه در عکس بیومتریک

پس‌زمینه یا بک‌گراند در عکس بیومتریک

بک‌گراند استاندارد در عکس بیومتریک، پس‌زمینه‌ای تک‌رنگ، بدون سایه و طرح و رنگ‌های جیغ است. پیشنهاد وب سایت ویزای شینگن برای بک‌گراند عکس بیومتریک، خاکستری روشن است تا با  صورت و موی فرد، کنتراست دقیقی ایجاد کند.
پس‌زمینه یا بک‌گراند در عکس بیومتریک

کیفیت عکس بیومتریک

عکس بیومتریک باید روی کاغذهای مخصوص با کیفیت بالا و رزولوشن بالاتر از ۶۰۰ dpi چاپ شود. صورت فرد باید طبیعی و کل عکس حالت خنثی داشته باشد. عکس نباید لایه داشته باشد.
کیفیت عکس بیومتریک

حالت صورت و موقعیت سر در عکس بیومتریک

صورت باید کاملاً صاف باشد و از گردش سر به اطراف و یا زاویه دادن به صورت خودداری کنید. تنها فرمت پذیرفته‌شده برای عکس بیومتریک ویزای شینگن حالت طبیعی صورت با چشمانی کاملاً متمرکز بر دوربین و دهان بسته است.
حالت صورت و موقعیت سر در عکس بیومتریک

حالت چشم‌ها و زاویه دید عکس بیومتریک

در عکس بیومتریک زاویه دید باید کاملاً منطبق با دوربین و مستقیم باشد. چشمانتان را بیش‌ازحد باز نکنید و یا آن‌ها را نبندید. موی سر نباید روی چشم بیاید. تمام اجزا صورت باید کاملاً در عکس مشخص باشد. حالت طبیعی صورت و چشم بهترین وضعیت ممکن برای عکس بیومتریک است.
حالت چشم‌ها و زاویه دید عکس بیومتریک

عینک و لنز در عکس بیومتریک

وقتی با عینک برای عکس بیومتریک اقدام می‌کنید توجه داشته باشید عینک شما نباید نور فلش یا محیط را منعکس کند. از عینک آفتابی و یا اپتیک‌های تیره استفاده نکنید. فریم عینک شما نباید صورتتان را بپوشاند. از لنز رنگی هم نمی‌توانید در عکس بیومتریک استفاده کنید.
عینک و لنز در عکس بیومتریک

کلاه یا روسری در عکس بیومتریک

در عکس بیومتریک نمی‌توانید از کلاه و یا دستمال سر استفاده کنید. سر و مدل مو باید کاملاً مشخص باشد. تنها می‌توان از پوشش مذهبی (روسری) در عکس بیومتریک استفاده کرد به شرطی که تمامی اجزا صورت از چانه تا پیشانی به‌طور کامل مشخص باشد.
کلاه یا روسری در عکس بیومتریک

عکس بیومتریک برای کودکان و نوزادان

تمام قواعد عکس بیومتریک برای بزرگ‌سالان برای کودکان بالای ۶ سال رعایت می‌شود ا این تفاوت که کودکان زیر ۶ سال نیازی نیست لزوماً به دوربین نگاه کنند و عکس بیومتریک با چشمان بسته نوزادان کمتر از یک سال نیز قابل‌قبول است. می‌توان کودک را با دست ثابت نگه داشت اما دست نباید در تصویر مشخص باشد. همچنین وجود هرگونه اسباب‌بازی در عکس نیز موردقبول نیست.

 

 

 

استانداردهای عکس بیومتریک برای ویزای کانادا

به‌جز سایز عکس، تقریباً تمامی موارد اشاره‌شده برای عکس بیومتریک ویزای شینگن برای درخواست  ویزای کانادا نیز صدق می‌کند. سایز عکس بیومتریک ویزای کانادا ۷۰*۵۰ میلی‌متر است. و پشت عکس هم باید پشت‌نویسی شود.