سوئد

 

 

سوئد، کشوری با طبیعت زیبا و شهرهای دیدنی

کشور خاص و دوست‌داشتنی شمال اروپا، که در همسایگی فنلاند و نروژ قرار دارد، بهشت مسافرانی است که از سراسر دنیا برای مشاهده قصرهای باشکوه، شهرهای باستانی و تجربه بی‌نظیر مناظر قطب شمال و هتل مشهور یخی و صدها جاذبه شهری، گردشگری و خوراکی اقدام به دریافت ویزای توریستی سوئد و سفر به این کشور می‌کنند.

سوئد به عنوان یکی از کشورهای شاخص منطقه اسکاندیناوی و چهارمین کشور از لحاظ مساحت در اروپا، دارای جمعیت تقریبی 10 میلیون نفری است و از نظر اقتصادی، فناوری، فرهنگی، آموزشی و رفاه اجتماعی به عنوان کشوری موفق و متمایز در سراسر دنیا شناخته می‌شود.

ویزای تحصیلی و ویزای توریستی، متداول ترین ویزای سوئد

ویزای توریستی سوئد در کنار ,ویزای تحصیلی این کشور یکی از متداول‌ترین انواع ویزای شینگن است که توسط سفارت این کشور برای افراد واجد شرایط صادر می‌گردد. ویزای توریستی سوئد از نوع کوتاه مدت بوده و به طور معمول برای حداکثر 90 روز در یک بازه 180 روزه اعتبار دارد.

 

 خوب است بدانید که ویزای توریستی سوئد برای متقاضیان ایرانی سفر به این کشور و افراد خارج از اتحادیه اروپا EU تنها در قالب دید و بازدید دوستان و خانواده صادر می‌گردد و به همین دلیل فرد برای ادامه پروسه اخذ ویزای خود ملزم به ارائه دعوت‌نامه معتبر از شهروند ساکن سوئد به سفارت این کشور است. 

 

بدیهی است که با دریافت ویزای توریستی سوئد فرد مجاز خواهد بود به سایر کشورهای حوزه شینگن نظیر آلمان، فرانسه، نروژ، بلژیک و سایر کشورهای اروپایی تا مدت زمان اعتبار ویزای خود مسافرت کند.

بالطبع فرد میبایست پیش از اتمام اعتبار ویزای توریستی سوئد خود از خاک کشورهای حوزه شینگن خارج شده و در صورت تمایل، دوباره از کشور مبدا برای دریافت جدید اقدام کند.

یک بار ورود یا چندبار ورود؟

موضوع دیگری که بر روی برچسب ویزای توریستی سوئد فرد جلب توجه می‌کند این موضوع است که فرد متقاضی سفر به این کشور برای چند بار مجاز به ورود و خروج از کشورهای حوزه شینگن از جمله سوئد در مدت زمان اعتبار ویزای خود است؟

بنابر تجربه کارشناسان امور مهاجرت و ویزا و به دلیل سخت‌گیری بالای آفیسرهای پرونده‌های کشورهای اسکاندیناوی و حوزه شینگن از قبیل سوئد، نروژ، بلژیک و فنلاند، عموما ویزای توریستی سوئد به صورت سینگل یعنی یکبار ورود برای فرد صادر می‌شود و در برخی موارد نادر که دعوت‌نامه متقاضی از طرف خانواده درجه یک صادر شده باشد و فرد سابقه سفر چندین باره را به کشور سوئد داشته باشد، احتمال صدور ویزای توریستی سوئد از نوع مولتی و یا همان چندبار ورود نیز وجود خواهد داشت.

 

  بر اساس تجربه کارشناسان ما، عموم ویزاهای توریستی سوئد برای ایرانیان که برای بار اول صادر می‌شود، یک هفته تا 14 روز اعتبار دارد. 

 

در مجموع می‌توان اینطور گفت که به جز سخت‌گیری الزام ارائه دعوت‌نامه، آفیسر پرونده و سردی هوای سوئد در فصول زمستان، نمی‌توان هیچ‌گونه خرده‌ای به این کشور فوق پیشرفته و همه چیز تمام گرفت.

شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی سوئد

 همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم کشور سوئد یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است و فردی که موفق به اخذ انواع ویزای سوئد از جمله ویزای توریستی سوئد گردد امکان سفر به 26 کشور دیگر را در مدت زمان اعتبار ویزای خود خواهد داشت.

بنابر اطلاعات وبسایت سفارت سوئد، متقاضیان دریافت ویزای توریستی سوئد میبایست برای دریافت وقت از سفارت شینگن به وب‌سایت Migrationsverketمراجعه نموده و در بخش اپلای، Apply for permit را بزنند.

سپس بنابر هدف خود که همان سفر تفریحی به کشور سوئد و دریافت ویزای توریستی سوئد است بر روی گزینه Visas to visit Sweden کلیک کنند. عموما ویزای توریستی سوئد با اعتبار حداکثر 90 روز صادر می‌شود و متقاضی باید برای درخواست آن مراحل زیر را طی کند:

 • دریافت دعوتنامه معتبر از کشور سوئد: بنابر قوانین کشور سوئد، متقاضیان ایرانی سفر تفریحی به کشور سوئد مستلزم داشتن دعوت‌نامه از دوستان و یا اقوام خود در این کشور هستند. از این رو فرد مورد نظر باید دعوتنامه ویزای شینکن  پر نموده و به همراه کپی مدارکی نظیر پاسپورت، کارت ملی و یا مدارک معادل برای احراز هویت متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئد ارسال کند.

البته فرد دعوت‌کننده در سوئد می‌تواند برای این منظور گواهی شخصی (personbevis) با عنوان Invitation خود را از سازمان  Swedish Tax Agency سوئد درخواست دهد.

 • ارائه تمکن مالی مناسب برای مدت زمان اقامت و برگشت از سفر: فرد متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئد ملزم به ارائه اسناد مالی معتبر و محکم برای اثبات توانایی پوشش هزینه‌های سفر و برگشت به کشور خود پیش از اتمام مهلت ویزای توریستی سوئد است.

 

 بنابر قوانین سوئد هر توریست ملزم به داشتن 450 کرونSEK  برای هر روز اقامت در این کشور است. البته این مقدار در برخی موارد مثل کودکان ممکن است کمتر باشد. همچنین متقاضیان میبایست با ارائه اسناد بانکی و گردش حساب و یا تضمین پوشش هزینه‌ها توسط فرد دعوت‌کننده، توانایی مالی خود را اثبات کنند و در عین حال از بیمه خدمات درمانی مسافرتی معتبر در تمامی کشورهای حوزه شینگن و پوشش هزینه‌های خدمات درمانی با حداقل سقف 30 هزار یورو در خلال سفر برخوردار باشد. 

 

 • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی سوئد : فرد متقاضی باید به موارد زیر به طور شفاف در فرم درخواست اشاره کند:
  • چرا قصد بازدید کشور سوئد را دارد
  • برای چه مدت قصد اقامت در کشور سوئد را دارد
  • چگونه در سوئد از وی حمایت و پشتیبانی می‌شود
  • دارای چه نوعی از ویزا است و پاسپورت وی تا چه مدت دارای اعتبار است ( میبایست دارای حداقل اعتبار سه ماهه باشد و طی 10 سال گذشته صادر شده باشد)
  • پس از بازدید از سوئد قصد سفر به کجا را دارد
  • پس از کسب اجازه ورود به کشور قصد انجام چه کاری را دارد
 • پیوست مدارک الزامی ویزای توریستی سوئد و ارسال فرم درخواست
 • ارزیابی مدارک درخواست ویزای توریستی توسط سفارت سوئد: در نهایت سفارت و کنسولگری سوئد نسبت به درخواست متقاضی تصمیم گرفته و ویزا شدن و یا ویزا نشدن فرد را گزارش می‌دهد. در صورت دریافت ویزای توریستی سوئد، به فرد متقاضی یک علامت مجوز ورود (permit mark) بر روی ویزای وی اختصاص پیدا می‌کند. این علامت نشان‌دهنده اینست که چه وقت برای این ویزا اقدام شده و تا چه مدت اعتبار دارد.

و در صورتی که فرد به هر دلیلی موفق به دریافت ویزای توریستی سوئد نگردد و به اصطلاح با وضعیت ریجکت روبرو شود، باید درخواست مجدد و یا اعتراض خود را به بخش Migration Court سفارت سوئد بفرستد.

شما همچنین می‌توانید ز طریق مشاوره رایگان کارشناسان مجرب پارس ویژن با اطمینان بیشتری نسبت به تکمیل نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز ویزای توریستی سوئد و مراحل بعدی آن اقدام کنید.